Máme doma šteniatko
Nastala dlho očakávaná chvíľa. Priniesli ste si domov šteniatko zlatého retrievera. Každý majiteľ šteniatka z našej chovateľskej stanice pred samotným odberom dostane od nás manuál "Ako sa pripraviť na šteniatko". Keďže opakovanie je matka múdrosti, pripomenieme si zopár dôležitých bodov.
Starostlivo si uchovajte všetky doklady, ktoré ste od nás dostali. To znamená:
- očkovací preukaz (PETPAS),
- náhradné samolepky s číslom čipu prosím uchovajte oddelene od PETPAS-u pre prípad ztraty, aby ste mali v prípade potreby obstarania si nového PETPAS-u,
- preukaz o pôvode (tzv. Pedigree), ktorý musí byť podpísaný chovateľom aj zamestnancom plemennej knihy, na zadnej strane, kde sú záznamy o zmene majiteľov, musí byť vpísané vaše meno, adresa a podpis,
- Kúpno-predajnú zmluvu.
Počas svojho života toho bude potrebovať viac, ale pri jeho príchode by ste mali mať pripravené:
- krmivo (ponúkame možnosť zakúpiť si krmivo vo veľko-chovateľskom balení za zvýhodnenú cenu),
- peliešok, kde bude mať šteniatko svoje miesto v dome (pamätajte, že šteniatko sa cíti dobre tam, kde ste vy a kde má výhľad na všetko, čo sa deje),
- misku na vodu a misku na potravu (vyberatejte ľahko umývateľné misky),
- obojok a vodítko,
- hračky,
- hygienické utierky, hygienické sáčky na zber exkrementov,
- hrebeň, uterák, kliešte na pazúriky.
Šteniatko rozhodne nepatrí do koterca! Čím viac času počas jeho rastu s ním strávite, tým viac sa vám odmení oddanosťou a poslušnosťou. Zlatý retriever je v prvom rade spoločenské plemeno, ktoré túži tráviť čas so svojim majiteľom. Čo vás teda čaká?
Bezpečný priestor - tak ako deti aj šteniatka sú zvedavé a hravé a je potrebné, aby ste zabránili možnosti prípadného úrazu. Všetky nebezpečné a jedovaté materiály (vrátane rastlín) skladujte na bezpečnom mieste. Plastové tašky a sáčky skladujte na bezpečnom mieste, keďže predstavujú nebezpečenstvo zadusenia. Domáce potreby ako šnúrky, nite, ihly, gumy, papiere, spony, struny a pod. skladujte mimo dosahu šteniatka, pretože ich môže prehltnúť. To isté platí aj pre ponožky a silonové pančucháče. Taktiež dajte pozor na elektrické káble, nakolko pri ich prehryznutí hrozí riziko smrteľného úrazu. Dvierka elektrospotrebičov ako sú práčky, sušičky apod. majte zatvorené, aby sa tam šteniatko nedostalo. Kuchynský odpad umiestnite mimo dosah šteniatka.
Venčenie - vždy po jedle a po spánku, alebo keď šteniatko začne ňuchať pri zemi, zoberte ho ihneď na miesto, kde si želáte, aby robilo svoju potrebu. Ak ho budete nosiť, neskôr vodiť, na to isté miesto, vybudujete v ňom návik chodiť sa venčiť na to isté miesto. Takisto môžete povzbudovať pri venčení šteniatko povelom, ktorý sa mu zafixuje v pamäti. V prípade, že doma došlo k nehode, potom miesto čo najrýchlejšie vyčistite a pretrite napríklad Savom alebo Sanytolom. Ak bude šteniatko cítiť pach moču, bude mať tendenciu sa na to isté miesto vycikať.
Tréning - najobľúbenejšia činnosť každého psíka. Až 80 % mozgových buniek sú čuchové bunky. Preto ak chcete šteniatko unaviť, najlepší spôsob je výcvik. Na začiatok trénujte vždy iba jeden povel. Buďte dôslední a psíka odmeňte iba vtedy, ak povel vykoná. Pri šteniatku je dôležité vedieť, že mu postačujú krátke tréningy, ale viac opakovaní počas dňa. Odmeňujte pozitívne správanie, netrestajte negatívne. Skôr sa snážte negatívne správanie previesť na inú činnosť a odpútať pozornosť. Tréning vždy zakončite pozitívne napríklad hrou.
Strihanie pazúrikov - veľmi dôležité je pravidelne, ideálne každý týždeň, skracovať šteniatku pazúriky. Ak nevidíte citlivý koniec, potom si môžete pazúrik presvietiť napríklad lampičkou. Drápky by sa nikdy nemali dotýkať zeme. Ak zastrihnete do živého, ponorte labku do chladnej vody, alebo zastavte krvácanie napríklad pomocou prípravku KW.
Starostlivosť o srsť - dôležité je navyknúť šteniatko od útleho veku na to, že ho češeme, pozeráme zúbky apod. Na jemnú srsť šteniatka postačuje kovový hrebeň, až neskôr budete potrebovať kefu. Šteniatko zbytočne nekúpte. Skutočne postačuje iba vtedy, ak by sa vám v niečom veľmi smradľavom vyváľalo. Používajte prípravky určené pre citlivú pokožku určené originálne pre psíkov.
Socializácia - po ukončení vakcinácie môžete šteniatko vziať mimo domov. Šteniatko sa musí naučiť ako má vychádzať s okolím. Tomu sa hovorí socializácia. Socializovaný pes si vyvinie schopnosti komunikácie, ktoré mu umožnia rozpoznať či je alebo nie je v ohrození, a ako rozpoznať a odpovedať na reakcie iných. Na tejto životne dôležitej časti pracujeme už u nás. Šteniatko je vychovávané v svorke medzi inými psami, pohybuje sa po dome, kde počuje rôzne zvuky spotrebičov. Predchádzajte úrazom spojeným s hrou so psíkmi, ktorí sú agresívni, veľmi energickí (pri náraze by ho mohli trvalo poškodiť) alebo so psíkmi, ktorý sú výrazne vyššej hmotnostnej kategórie. Nenechávajte ho hrať sa s inými psami bez dozoru. Umožnite mu stretávať sa s rôznymi ďalšími zvukmi a zarideniami (autobus, vlak, výťah, ...)
Veľa spoločnej radosti.
Typ | Názov | Veľkosť | K stiahnutiu |
---|---|---|---|
Čo šteniatka môžu a čo nie | 629,9 KiB | ||
Odporúčaná fyzická aktivita v závislosti na veku šteniatka | 335,1 KiB |