VÝCHOVA A VÝCVIK ZLATÉHO RETRIEVERA

Niekde som čítala, že mať doma nevychovaného zlatého retrievera, je ako mať doma klavír, na ktorý nevieme hrať. Obojí je na pohľad krásne a robí nám radosť. Len v momente, keď dokážeme klavír rozozvučať krásnymi tónmi, naše srdce začne vnímať klavír v novom rozmere. Nie inak je tomu u vycvičeného psa.

ČO BUDE Z VÁŠHO ZLATÉHO RETRIEVERA ZÁVISÍ OD VAŠEJ VÝCHOVY, VÝCVIKU, DÔSLEDNOSTI A TRPEZLIVOSTI

Malé šteniatko zlatého retrievera je krásne a zlaté, pobehuje okolo domu a stačí mu Vaša pozornosť, voda, jedlo a pohyb. Ako však rastie sem tam robí neplechu a to najmä keď sa nudí. Niektoré kúsky však môžu skončiť aj finančnými výdavkami. Najvyšší čas začať s tréningom. Pri ňom pes vo Vašom živote získa novú roľu – je inteligentný, zaujímavý, dobre vychovaný a je s ním zábava.Spoločne objavíte, že najväčšou radosťou Vášho zlatého retrievera je skutočnosť, keď Vás môže urobiť šťastným a plniť Vaše priania. Najvyššie percento úspešnosti pri výcviku a rozvoji potrebných vlastností dosahujú tí, ktorí už od malého šteniatka dbali na riadnu socializáciu a poslušnosť.

V našej CHS vedieme k hygienickým návykom šteniatka už od vtedy ako začnú chodiť. Učíme ich vyprazdňovaniu sa na určené miesto a za tým účelom máme pre nich bedničku s pieskoviskom. Cca v 5 týždni, keď začnú chodiť von sa učia aj správaniu sa v smečke, medzi ostatnými psami. Taktiež v domácnosti privykajú rôznym zvukom – mixér, kosačka, motorka apod. Dávame im pravidlá čo môžu a čo nie. Snažím sa novým majiteľom našich šteniatok odovzdať svoje skúsenosti, aby pokračovali v začatej výchove. Šteniatka najviac informácií absorbujú do veku 16 max. 20 týždňov. Po tomto období začne jeho telo produkovať hormony a šteniatko sa stane zvedavé a niekedy dokonca ignoruje povely. Vo výcviku musí byť rodina jednotná a každý by mal vedieť, aká reakcia by po konkrétnom povele mala nasledovať. Dôslednosť je veľmi dôležitá. Pri výcviku psa platí zásada. Na každý povel existuje iba jedno – správne vykonaná reakcia. Tú teba precvičovať tak dlho, kým nedosiahneme požadovanej reakcie a to bez zaváhania.

Päť základných povelov, ktoré by mal zvládať každý pes:

1. Sadni
2. Ľahni
3. K nohe
4. Ku mne
5. Zostaň

Pamätajte, že správny výcvik zlatého retrievera je dôležitý aj z hľadiska jeho bezpečnosti. Ak nemáte dostatočné skúsenosti, vyhľadajte najbližšie cvičisko Vášmu bydlisku. V našej chovateľskej stanici organizujeme pre našich členov bezplatné výcvikové dni, kde spájame príjemné s užitočným. Majitelia našich odchovov sa majú možnosť vzájomne spoznať, pochváliť sa s tým, čo už psíka naučili ale môžu sa naučiť aj niečo nové. Na takúto akciu sa vždy veľmi tešíme.