STAROSTLIVOSŤ O CHRUP PSA

Dentálne ochorenia nie sú rýdzo ľudským problémom. Až 85 % psov starších ako 3 roky má dentálne problémy. Najefektívnejšou prevenciou v boji proti  periodontálnemu ochoreniu je pravidelné čistenie kefkou. 


PRÍZNAKY A PREVENCIA DENTÁLNYCH OCHORENÍ PSA

Prvým príznakom dentálneho ochorenia je stupňujúci sa zapáchajúci dych. Baktérie sa rozmnožujú, štiepia  proteíny z potravy a tak dochádza k uvoľneniu  zapáchajúcich zlúčenín síry. Sprievodným javom a ďalším príznakom je aj vylučovanie veľkého množstva slín u psa.  Začínajú sa objavovať problémy s kŕmením psa, lebo ďasná sú zapálené a podráždené a zuby citlivé. Prežúvanie je pre psa bolestivé.

V prípade, že problémy nie sú riešené už v prvotnom štádiu, začnú sa zuby uvoľňovať a môžu dokonca vypadnúť. Na koreni zuba môže vzniknúť absces. V prípade neliečenia dochádza k sekundárnej infekcii iných orgánov, pri ktorom prenikajú baktérie do krvného obehu a môžu vyvolať ochorenie srdca, pľúc, obličiek a pečene.

Cieľom starostlivosti o chrup psa je čo najčastejšie odstraňovanie dentálneho plaku zo stien zubov, aby sa minimalizovala tvorba zubného kameňa spôsobená mineralizáciou.  Najefektívnejším spôsobom boja proti zubnému plaku u psa je jeho pravidelné mechanické odstránenie mäkkou zubnou kefkou správnej veľkosti. Na čistenie zubov kefkou je potrebné  psíka zvykať už od malička. Aj keď je čistenie mliečnych zubov kefkou iba prípravou, núti zviera zvyknúť si na rutinu a keď sa objavia trvalé zuby, čistenie bude jednoduchšie. Postup ako správne čistiť zuby psa:

1. Postavte sa na bok zvieraťa.

2. Pokúste sa ho čo najviac ukľudniť, zoberte si ho napríklad na kolená a pohľadkajte ho.

3. Vytlačte zubnú pastu špeciálne určenú pre psov do priestoru medzi štetiny zubnej kefky, aby ju zviera nezlízalo.

4. Postune začnite čistiť niekoľko zubov naraz, zvyšujte počet čistených zubov, až kým nebude možné čistiť všetky.

5. Na začiatok to môže byť zložité a preto sa sústreďte na vonkajšiu časť zubov, najmä okolie ďasien.

6. Ak zviera spolupracuje, môžete začať čistiť zuby aj z vnútornej strany.

7. Po vyčistení zubov nezabudnite psíka odmeniť, spojíte tak túto procedúru s príjemným zážitkom. Nevhodné sú pamlsky, vhodnou odmenou je prechádzka, ponúknutá hračka alebo maznanie sa.

V prípade, že každodenné čistenie chrupu psa je neúčinné a na zuboch sa už nachádza zmineralizovaná usadenina zubného kameňa, je potrebné ju odstrániť v celkovej anestéze. Tento zákrok vykonáva veterinárny lekár pomocou ultrazvukového prístroja.  Po odstránení zubného kameňa z vnútornej aj vonkajšej strany zubov je potrebné zuby vyleštiť a vyhladiť nerovnomernosti na povrchu zuba, aby sa zabránilo opätovnému rýchlemu usadeniu usadenín. V prípade, že RTG snímok preukáže nález abscesu alebo niektoré zuby sú uvoľnené, Váš veterinárny lekár Vám pravdepodobne odporúča vytrhnutie poškodeného zuba, ktorý by mohol psíkovi spôsobovať bolesti. Napriek tomu, že pes má oveľa vyšší prah bolestivosti ako človek práve pri vnímaní bolesti zubov, spomínané najvyššie štádium môže byť príčinou odmietania potravy.  V prípade, že Váš pes má sklon k tvorbe zubného plaku a kameňa, po tomto zákroku Vám veterinárny lekár pravdepodobne odporučí špeciálnu granulovanú potravu na podporu orálnej hygieny a žuvacie tyčinky. Vo všeobecnosti práve granulovaná výživa vďaka mechanickému účinku pri prežúvaní má jemný abrazívny efekt a pomáha zničiť množstvo baktérií.  Poprední výrobcovia granúl majú v ponuke práve granule s dentálnym účinkom, ktoré obsahujú aktívne živiny účinné proti plaku.