GRANULE ALEBO PRÍRODNÁ STRAVA?

ČO JE TO BARF?

BARF (Biologically Appropriate Raw Foods) – pod týmto pojmom sa ukrýva označenie pre biologicky vhodnú surovú stravu. Táto metóda kŕmenia psa prirodzenou surovou stravou je v súčasnosti veľmi populárna. Musím sa priznať, že majiteľom psíkov z nášho odchovu, ktorí kŕmia BARF-om veľmi fandím a som šťastná, že im ich majitelia dožičia to najlepšie. 

VÝHODY BARF STRAVY

– Vďaka prírodnej surovej strave s vynechaním tepelnej úpravy je zachovaný obsah bioaktívnych látok a vitamínov v celom spektre v    prírodnej forme.
– Presne viete, aké suroviny svojmu psovi do misky dávate. 
– V prípade diét alebo alergií môžete prispôsobiť kŕmne suroviny a dávky potrebám vášho psa.
– Strava vášho psa bude nielen zdravá, ale aj pestrá a chutná. 

ČO MÔŽU POTVRDIŤ CHOVATELIA, KTORÍ KŔMIA BARF-OM?

– Po prechode na surovú stravu došlo k zlepšeniu trávenia. Už žiadne hnačky ani nadúvanie.
– Výsledkom lepšieho trávenia bolo zmenšení množstva exkrementov. 
– Došlo k významnému zlepšeniu kvality srsti. Niektoré kožné choroby ustúpili alebo celkom vymizli.
– Vďaka aktívnemu prežúvaniu svaloviny si pes udržiava zdravé a čisté zuby bez zubného kameňa.
– Zdravá výživa má veľký vplyv na vitalitu psa a stabilitu imunitného systému.
– Dobrá kondícia má vysoký podiel na pevnej stavbe tela.

Na základe dlhoročných chovateľských skúseností môžem potvrdiť, že vďaka prírodnej strave sa mi darí vychovávať šteniatka zlatého retrievera so silnou väzbou na človeka. Už od 10. dňa života šteniatkam  podávam z ruky mleté hovädzie mäso. Ľudský pach v spojení s ponúkanou potravou je základom tvorby vzájomnej dôvery a oddanosti. 

ČO A KOĽKO DAŤ DO MISKY?

V prípade, že chcete začať kŕmiť svojho psa, odporúčam vám jednoznačne kúpiť si odbornú literatúru na túto tému. Množstvo podávanej stravy súvisí s hmotnosťou vášho psa. Zloženie závisí od jeho kondície, veku, prípadných zdravotných problémov. 

BARF strava musí obsahovať vyvážený pomer svaloviny, kostí, chrupaviek, tuku, vnútorností, zeleniny, ovocia, bylinky a oleje. Pes totiž potrebuje bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerálne látky a vlákninu.

“Keby sa ma môj pes opýtal, či chcem celý svoj život jesť granule, vedela by som jednoznačne odpovedať, že nie. Preto svojim psíkom dožičím pravidelne pestrú stravu.”

Kúdelová Andrea