AKO ZÍSKAŤ TITUL ŠAMPIÓNA KRÁSY

Pri kúpe šteniatka zlatého retrievera ste povinný chovateľovi oznámiť, či chcete mať doma milujúceho spoločníka alebo máte záujem o účasť na výstavách. Žiadny renomovaný chovateľ Vám však nemôže zaručiť, že vybrané šteniatko zlatého retrievera bude šampiónom, nakoľko vývojom sa šteniatko mení. 

ÚČASŤ NA VÝSTAVE JE VZRUŠUJÚCIM ZÁŽITKOM

Seriózny chovateľ Vám vyberie šteniatko podľa povahy a výzoru tak, aby naplnilo Vaše očakávania. Ak máte záujem o šteniatko na výstavy, vyberie Vám jedinca s výstavnými predpokladmi, nakoľko ide o prezentáciu jeho chovu.

Účasť na výstave je vzrušujúcim zážitkom. No pre nováčika môžu byť celkom stresujúcou predstavou. Máte pocit, že každý okolo Vás vie presne čo má robiť. Majte na pamäti, že aj profesionálni vystavovatelia museli niekde začať. Aby ste sa mohli stať kompetentným a kvalifikovaným vystavovateľom, sú potrebné mnohoročné skúsenosti. V prípade, že sa rozhodnete ňaše šteniatko zlatého retrievera vystavovať, radi Vám v tom pomôžeme.

Čo robiť, keď chcete ísť na výstavu:

1. Vyhľadajte si prihlášku a propozície na internete. Vyberte, do ktorej triedy psíka zaradíte. Zvyčajne sú jednotlivé triedy limitované vekom, alebo pracovnou zkúškou, alebo šampionátom. Pošlite vyplnenú prihlášku s kópiou rodokmeňa a dokladom o zaplatení. Pozor, niektoré výstavy majú uzávierku aj mesiace vopred. Ak stihnete poslať prihlášku do prvej uzávierky, ušetríte. 

2. V prípade, že Vám v sľúbenom termíne nepríde Vstupný list = potvrdenka o prijatí, vyžiadajte si ho. Skontrolujte si pre istotu správnosť údajov na Vstupnom liste. Nezabudnite si ho zobrať na výstavu, keďže slúži aj ako Vaša vstupenka. 

3. Úprava srsti pred výstavou je takisto dôležitá. Strihanie zlatého retrievera si vyžaduje určitú dávku zručnosti a vedomostí o štandarde plemena. Majiteľom našich šteniatok pomôžeme bezplatne s výstavnou úpravou srsti.

4. Pripravte si na výstavu výstavné vodítko, misku s vodou, podložku pre psíka na ležanie, pamlsky, hrebene, vrecúško na exkrementy a pre seba skladaciu stoličku. Psíka reprezentuje aj vystavovateľ a preto sa odporúča aby vystavovateľ bol v elegantnom oblečení, ktoré bude kontrastom farby k farbe psa. Pripravte si zoznam potrebných vecí, ktoré by ste si potrebovali dokúpiť, lebo výstava je ideálnou príležitosť, kde môžete kúpiť kozmetiku pre psa, pelech pre psa, obojok alebo granule pre psy.

Prajeme Vám, aby radosť z každého úspechu bola spoločnou radosťou Vás a Vášho zlatého retrievera. Nezabúdajte prosím, že vystavovanie je náročné nielen pre Vás, ale aj pre psíka. Zlatý retriever sa oveľa viac raduje z pohybu na čerstvom vzduchu ako z čakania pri výstavnom kruhu. 

Podmienky pre udelenie titulu šampión krásy SR (skrátene CH SR):

1. Získanie 4 titulov CAC na výstavách usporiadaných pod záštitou Slovenskej kynologickej jednoty (SKJ).

2. Tieto CAC boli udelené v dvoch výstavných sezónach (nemôžu byť získané v rámci jedného kalendárneho roka).

3. Udelené tituly CAC boli minimálne od dvoch rôznych rozhodcov.

4. Minimálne jeden CAC bol udelený na medzinárodnej výstave, kde sa zadáva titul CACIB, ostatné boli udelené na národnej alebo  

    špeciálnej výstave organizovaných pod záštitou SKJ.

5. Tri Reserve CAC môžu nahradiť jeden CAC, pričom CAC z medzinárodnej výstavy môžu nahradiť iba tri Reserve CAC z

    medzinárodnych výstav

6. Tromi Reserve CAC môže byť nahradený iba jeden CAC.

Zlatý retriever je uznaný ako pracovné (poľovné) plemeno. V prípade, že ste majiteľom medzinárodného pracovného certifikátu, je možné získať titul šampióna krásy aj za nasledovných podmienok:

1. Získanie 2 titulov CAC na šampionátoch usporiadaných pod záštitou SKJ.

2. Získané CAC tituly musia byť v dvoch výstavných sezónach..

3. Získané CAC musia byť od dvoch rôznych rozhodcov.

4. Aspoň jeden z týchto CAC titulov musí byť udelený na medzinárodnej výstave, kde sa zadáva titul CACIB.

Po splnení týchto podmienok je možné požiadať na SKJ o uznaní Šampióna krásy SR. V rôznych štátoch sa podmienky pre získanie titulu šampión krásy môžu líšiť. V niektorých krajinách je dokonca úspešné absolvovanie skúšky podmienkou pri získanie titulu šampióna krásy.