ZLATÝ RETRIEVER – O PLEMENI

Zlatý retriever je plemeno známe najmä pre svoju vznesenosť a krásu. Je to pes s láskavým výrazom, peknými tmavými očami, nádhernou lesklou srsťou a stále vrtiacim sa chvostíkom. Zlatý retriever je tiež známy pre svoj temperament. Nie je ani hyperaktívny ani lenivý a preto výborne zapadá do rodinného prostredia.

ZLATÝ RETRIEVER – VŠESTRANNÝ A MILUJÚCI SPOLOČNÍK

Dobre vychovaný zlatý retriever je jemný, láskavý, milujúci, verný, šťastný a ľahko ovladateľný.  Považuje sa za jedno z najinteligentnejších plemien. Golden retriever sa snaží potešiť svojho pána a ak ho môže potešiť, robí ho to šťastným. Aj keď bol zlatý retriever pôvodne vyšlachtený pre lov vodného vtáctva, postupom času si právom získal svoju popularitu a stal sa váženým rodinným spoločníkom, pomocníkom na honu a taktiež výstavným psom.

Prvopočiatky vzniku plemena siahajú do 19. storočia. Predpokladá sa, že predchodcami zlatých retrieverov boli vodný prepeličiar, Nowofundland, Írsky seter a vodní španieli. Zásluhy na vyšlachtení golden retrievera si privlastňuje lord Tweedmouth z Británie, ktorý chcel vyšlachtiť psa, ktorý by bol lojálny, milý, ale rázny a energický s láskou k vode a so schopnosťou prinášania. V roku 2006 usporiadal Golden Retriever Club of Scotland prvýkrát oslavu 50. výročia založenia tohto klubu na mieste, ktoré sa spája s miestom pôvodu tohto ušlachtilého plemena. V júli 2013 sa opäť uskutoční týždeň osláv v rodisku zlatého retrievera tzv. Guisachane Gathering. Na oslave sa stretávajú milovníci zlatého retrievera z celého sveta. Súčasťou osláv je aj Championship, pohostenie a rôzne súťaže.