ZLATÝ RETRIEVER – S PAPIERMI ČI BEZ?

Keď sme sa rozhodli, že si kúpime nové auto, rozmýšľali sme nad tým, aká značka to bude. Auto – to je sloboda pohybu a preto je dôležité, aby bolo spoľahlivé. Pri dnešnej cene PHM treba dbať aj na to, aby náklady na jeho prevádzku boli optimálne. 


Ak by sme sa pri kúpe rodinného spoločníka rozhodovali takým istým spôsobom, mali by sme vedieť, že psík s PP nie je iba na výstavy.

Kúpa šteniatka zlatého retrievera je len počiatočná investícia do nového príslušníka rodiny. Toto je treba mať na pamät skôr, kým sa rozhodnete, že časť svojho rodinného rozpočtu budete pravidelne investovať do štvornohého stvorenia, ktoré sa bude pravidelne dožadovať svojej stravy, púšťať chlpy a žiadostivými očami sa bude dožadovať hodenia loptičky. Za vašu starostlivosť sa vám odmení nezištnou láskou, vernosťou a bude stáť po vašom boku v zdraví aj v chorobe.

K napísaniu tohto článku ma viedla osobná skúsenosť, keďže prvé šteniatko sme kúpili bez PP. Keď sme si pre Betynku prišli jej mama bola vychudnutá a spoločne so šteniatkami sa pohybovala vo vonkajšom priestore maximálne 1,5 x 2 metre. Šteniatka boli ešte veľmi malé, snáď 5 týždňové, stále kojené a boli ufúľané od blata, lebo pršalo. Skutočnosť, že “chovateľ” dávno nevedel, ktoré sme si pred tým vybrali, však šteniatka neboli označené, sme nebrali ako handicap, nakoľko sme prišli prví a mohli sme si opäť vybrať. Pri dotaze na zdravotné výsledky rodičov sa na nás “chovateľ” zle pozrel a so slovami “berte alebo neberte” nám dal jasne najavo, že tieto veci s nami riešiť nebude. Po mojom telefonáte manželovi do zahraničia, že cena sa medzičasom na mieste odberu zodvihla, som v zmysle jeho rád zobrala šteniatko, vyplatila požadovanú sumu a s nádejou, že teraz nás čakajú iba spoločné šťastné chvíle, som sa vydala na cestu domov.

Šteniatko bolo veľmi bojazlivé a tak sme ho s trpezlivosťou priúčali zvukom, hygienickým návykom a ľudským dotekom. Betynka rástla ako z vody, no keď vymenila mliečne zuby, museli sme navštíviť zubára, nakoľko boli celkom hnedé. Lekár nás informoval, že ako šteniatko pravdepodobne sučka prekonala akúsi chorobu a antibiotika zapríčinili súčasný stav chrupu. S touto skutočnosťou sme sa zmierili, však to nebolo bolestivé a užívali sme si ďalej. Raz v noci sme sa s manželom zobudili na zvláštne zvuky. V obývačke sme našli Betynku v kŕči, okolo úst mala penu a papuľku silne zovretú. Keď kŕč prešiel, motala sa ako si zvláštne dookola. Nasledujúci deň sme ihneď navštívili kliniku v Bojniciach, kde sučka dostala opätovne záchvat. Spravili sme potrebné vyšetrenia a dozvedeli sme sa, že Bety trpí na idiopatickú epilepsiu, čo je dedičná choroba a ak je v ľahšej forme, psík pri liečbe môže prežiť. No napriek nasadeným liekom zo dňa na deň sa počet záchvatov tak zvyšoval, že sme Betynku v priebehu nasledujúcich dní museli dať uspať. Nemala ani rok. Nebanujem investícií, ktorými som sa snažila zachrániť život nášmu chlpatému stvoreniu, len chcem upozorniť, že ak som si zrátala všetky náklady, zistili sme, že v tejto cene sme si už mohli zadovážiť zlatého retrievera s PP.

Strata priateľa zanecháva v našom srdci bolestivú ranu. Táto skúsenosť nech je ponaučením. Lebo aj v súčasnosti sa stretávam s tým, že nových majitelov našich šteniatok nedávno opustil zlatý retriever bez PP

V našej chovateľskej stanici My Joy sa snažíme odchovať čo najlepšie a najzdravšie šteniatka zlatého retrievera. Za našimi výsledkami je spústa s láskou obetovaného času a samozrejme aj financií. Keďže sa snažíme o vylepšenie kvality chovu, kryjeme aj v zahraničí, čo je veľmi nákladné. Sme riadnym členom Slovenského retriever klubu a Slovenskej kynologickej jednoty. Musíme sa riadiť pravidlami pre chov a to sú náklady na výstavy, zdravotné vyšetrenia, uchovnenie, pracovné skúšky, výživu a veterinárnu starostlivost sučky. Preukaz pôvodu má celý vrh a pravidlá zakazujú predaj šteniatok bez PP. Šteniatka sú označené čipom, predávané s kúpnou zmluvou, jednoznačne identifikovateľné a budúcim majiteľom poskytujeme nepretržitý chovateľský servis – výpomoc s výcvikom, úprava srsti apod. Organizujeme spoločné akcie, ktoré prinášajú radosť psíčkom i majiteľom, vznikajú nové priateľstvá, ktoré spája jediné – láska k našim štvornohým miláčikom.

Nedá sa povedať vo všeobecnosti,že všetci čo predávajú šteniatka bez PP sú množitelia a podvodníci. Nájdu sa aj takí, čo svojej sučke nechajú šteniatka raz za život pre vlastné potešenie. Bez potrebných skúseností a podmienok prídu na to, že to nie je až také jednoduché a nepúšťajú sa do aktívneho odchovu. Množitelia sú charakteristickí tým, že nechávajú sučke šteniatka každé háranie až do úlného vyčerpania a to s minimálnou starostlivosťou. Ich cieľom je totiž čo najviac zarobiť. Budú existovať tak dlho, kým bude po takýchto šteniatkach dopyt. Ak si kúpite takéto šteniatko, možno sa aj bude podobať na zlatého retrievera a možno aj bude zdravé. Ak nebudete mať šťastie, bude sa psík podobať na čosi iné a je dosť možné, že to, čo ste ušetrili na šteniatku, investujete do veterinára. Od zlatého retrievera však očakávate aj určité povahové vlastnosti a tu taktiež môže byť rozdiel. 

Po shrnutí všetkých faktov a na základe osobných skúseností stojím za tým, že psy bez PP sú v porovnaní so psom s PP vzhľadom na náklady s tým spojené oveľa nákladnejšie. Takže aj keď nepotrebujete zlatého retrievera na výstavy, ale hľadáte rodinného spoločníka na dlhé obdobie, uprednostite šteniatko s PP z osvedčeného chovu.